Inspiration til voksne

Er jeg den eneste der har det varmt?

Af Ane Knudsdatter Schlage

Hedeture, søvnproblemer eller koncentrationsbesvær? Nogle kvinder rammes hårdt og pludseligt – for andre kommer forandringerne stille snigende.
Uanset hvordan den viser sig, så stifter de fleste kvinder på et tidspunkt bekendtskab med overgangsalderen!
Heldigvis er denne fase af livet ikke så voldsomt et tabu som tidligere – og forskningen er begyndt at tage symptomerne og løsningerne mere alvorligt.
I skønlitteraturen kan du finde romaner, som folder overgangsalderen ud, så andre kan spejle sig i og blive klogere på alverdens skæbner og kvindeliv.
Er du selv ramt af overgangsalderen eller er du bare nysgerrig på, hvad det betyder, hvordan du kan mindske generne eller lære af andres erfaringer, så kan disse titler forhåbentlig være en hjælp.

Gode læselyst - overgangsalder eller ej!