
Tags
Vær med- Date
- Tid
- 19:00 - 21:00
- Pris
- Adgang: 100 DKK
- Sted
- Kulturium Musikteater
Bent Isager-Nielsen er en af Danmarks mest erfarne efterforskningschefer, og han giver i dette foredrag et interessant indblik i sit arbejde med at efterforske komplicerede drabssager. Med dyb viden og indsigt perspektiverer han sin store erfaring og trækker tråde til helt aktuelle sager fra både ind- og udland.
Han har stået ansigt til ansigt med de mørkeste sider af samfundet, både i sin tid som efterforsker og senere i sin egenskab af at være øverste leder, hvor han jævnligt har måttet tage svære beslutninger i ofte etiske dilemmaer.
I foredraget tager Bent Isager-Nielsen også emner og problemstillinger op, som optager borgerne indenfor kriminalsager netop nu. Han fortæller blandt andet, hvordan antallet af drab i Danmark er faldet de seneste år, men desværre ikke antallet af kvindedrab. Hvorfor det er sådan, giver Bent Isager-Nielsen sit kvalificerede bud på.
Hør også hvordan politiets metoder indenfor bl.a. dna og anden teknologi har udviklet sig igennem årene. Og hvorfor Bent Isager-Nielsen ofte tænker på sin læremesters vise ord “Man jager et bæst og fanger et menneske”. En sætning, som også blev titlen på hans første bestsellerbog.
Publikum kommer tæt på flere af de mest kendte kriminalsager, ligesom han giver sit bud på, hvordan man kan lære noget af de voldsomme forbrydelser.
OM BENT ISAGER-NIELSEN
Gennem sin karriere tilknyttet Rigspolitiets Rejseafdeling – også kaldet Rejseholdet i 22 år, Frederiksberg Politi af flere omgange, Københavns Vestegns Politi i 8 år, Bagmandspolitiet og Nordsjællands Politi. Han har stået i spidsen for efterforskningen af utallige, ofte højt profilerede, kriminalsager foruden at have varetaget overordnede opgaver på såvel operativt som strategisk niveau inden for ledelse, kommunikation, formidling og organisationsudvikling. I dag arbejder han som fagkonsulent, foredragsholder, tv- og podcastvært og kursusleder.